Wybierając Jana Pawła II na patrona naszej szkoły jesteśmy świadomi trudności podjętego zadania. Nauki Papieża są ponadczasowe i uniwersalne, niezależne od światopoglądu.

Papież zachęcał nas, abyśmy swoje serca coraz bardziej wyczulali nie na swoje potrzeby czy satysfakcje, ale abyśmy stawali się coraz bardziej wrażliwymi na ukryte bądź jawne wołanie drugiego człowieka. Jan Paweł II uczył nas, że każda chwila naszego życia ma być wsłuchiwaniem się w wydarzenia, spotkania, poruszenia, prądy i kierunki myślowe, ruchy społeczne, ideologie, bolączki i wyzwania współczesnego świata. Dla nas Papież jest znakiem sprzeciwu wobec wszelkiego minimalizmu etycznego, moralnego i intelektualnego, wobec przeciętności, wobec logiki życia "z dnia na dzień", wobec koncepcji życia, której nie przenika i nie porusza żadna myśl, żadne ożywcze tchnienie, która nie chce się rozwijać, i pragnie poprzestać na mizernym zadowoleniu ze swego bytu. Nie jesteśmy stworzeni do perfekcjonizmu, ale do tego, ażeby z uznaniem własnej słabości i ograniczeń równocześnie stale zdobywać się na twórczość - taką, jaką każdy z nas ma możność realizować.

 

 

Nam jako społeczności szkolnej zależy na wychowaniu młodego człowieka, który potrafi: myśleć, doskonalić swoje umiejętności, korzystać z dóbr kultury, korzystać z różnych źródeł informacji, zachowywać tradycje wkraczając w nowoczesność, wyrażać swoje uczucia i panować nad nimi, komunikować się, kształtować swój charakter, być odpowiedzialnym, czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, szanować drugiego człowieka, być tolerancyjnym. Młody człowiek powinien wiedzieć, czym jest patriotyzm, znać swój region i korzenie. Realizując jasno określone zadania wyznaczone dla Polaka, Chrześcijanina, Katolika, cała społeczność szkolna uczestniczy we wszystkich przejawach życia miasta i kraju. Odwiedzamy corocznie groby Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Świętego Wojciecha, uczestniczymy w obchodach uroczystości rocznicowych dotyczących ważnych wydarzeń z historii naszego miasta, odwiedzamy miejsca kaźni i męczeństwa Polaków. Jesteśmy obecni na uroczystościach organizowanych przez inne placówki oświatowe. Braliśmy udział we Mszy Świętej i odsłonięciu Pomnika Księdza Jerzego Popiełuszki. Czynnie włączyliśmy się w obchody rocznicowe Poznańskiego Czerwca'56. Z naszej inicjatywy w naszym Kościele Parafialnym i Ojców Dominikanów odprawione zostały uroczyste Msze Święte w intencji Ojca Świętego i społeczności szkolnej.

Młody człowiek powinien rozumieć niezbędność ciągłego zdobywania i poszerzania wiedzy oraz umiejętności, potrzebę świadomego wyboru dalszej drogi życia i kształcenia, konieczność dbania o środowisko, w którym żyje. Powinien wiedzieć, czym jest wolność i jakie są jej granice. Rozumieć znaczenie słów: koleżeństwo, przyjaźń, miłość, konieczność dbania o zdrowie. "Sylwetkę absolwenta", którą wypracowujemy od początku istnienia naszego Gimnazjum możemy wreszcie podeprzeć autorytetem, nauką i życiem Jana Pawła II. W programie wychowawczym szkoły zawarte są zagadnienia odnoszące się do idei humanizmu głoszonej przez Papieża. Nasi uczniowie od lat odwiedzają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Sielskiej. Pomagają w zorganizowaniu Wigilii w poznańskich Domach Dziecka, organizują w szkole Świąteczne zbiórki dla Wielkopolskiego Banku Żywności, wolontariusze rokrocznie biorą udział w Akcji Fundacji  "Dziewczynka z Zapałkami". Przybliżanie sylwetki Patrona odbywa się poprzez uczestnictwo w licznych konkursach dotyczących życia i twórczości Jana Pawła II i wycieczkach do Krakowa i Wadowic. W maju bieżącego roku zorganizowaliśmy Rajd Śladami Papieża Jana Pawła II zakończony mszą świętą w Kościele Ojców Dominikanów. Ukoronowaniem tych wszystkich działań było nadanie naszemu Gimnazjum imienia Jana Pawła II w dniu 16 października.


Uroczystość rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Balcerka. Młodzież i pracownicy Gimnazjum nr 51 aktywnie włączyli się w oprawę liturgiczną Mszy św. (czytania, śpiew, modlitwa powszechna, procesja z darami). Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił chór Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Wzięły też w niej udział poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół. Zebrani ze wzruszeniem wspominają zwłaszcza homilię Księdza Biskupa, będącą odwołaniem do słów i sylwetki Ojca Świętego. Wezwał społeczność szkolną, aby nosząc imię tak wielkiego patrona, zawsze godnie reprezentowała pokolenie Jana Pawła II.
Następnie poczty sztandarowe, goście, młodzież, nauczyciele i pracownicy szkoły, prowadzeni przez uczniów niosących portret Jana Pawła II, uroczyście przeszli do budynku Gimnazjum nr 51, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna uroczystości nadania imienia.
Rozpoczęła się przy dźwiękach Barki, pieśni szczególnie bliskiej Janowi Pawłowi II. Następnie uczestnicy wspólnie zaśpiewali Hymn Polski. Zebranych gości powitał gospodarz miejsca, Pani Dyrektor Kamila Hnatyk.


Kulminacyjnym punktem uroczystości było odczytanie Aktu Nadania Imienia szkole przez Przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Pana Grzegorza Ganowicza. Głos zabrali także goście: Prezydent Poznania, Pan Ryszard Grobelny, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Pan Grzegorz Ganowicz, Pani Anna Brzozowska, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek. W przerwach między przemówieniami zebrani wysłuchali fragmentów przemówień Papieża oraz pieśni inspirowanych Jego słowami. Zakończeniem części oficjalnej było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wykonanej przez Profesora Józefa Stasińskiego, na której znalazł się wizerunek Jana Pawła II oraz motto szkoły.
Uroczystość zakończyło krótkie widowisko teatralno-muzyczne, które pokazywało obecność Jana Pawła II wśród młodych Polaków od chwili jego wyboru na Papieża aż do śmierci. Aktorzy ? młodzież i absolwenci Gimnazjum nr 51 w Poznaniu - bardzo umiejętnie ukazali chwile wzruszeń, radości, refleksji oraz spontanicznych reakcji młodzieży na słowa Wielkiego Polaka, żałoby po Jego śmierci oraz stałą obecność Jego słów, ciepłych żartów i nauki.

Przed Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II stoi teraz wiele zadań. Spośród nich najważniejszym jest wychowywanie młodego człowieka tak, aby jego światopogląd, system wartości i życiowe wybory zawsze choć trochę inspirowane były mottem, jakie sobie wybraliśmy: "Musicie od siebie wymagać, nawet, gdyby inni od was nie wymagali".


Galeria zdjęć
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
Imieniny
Dzisiaj jest: 5 Czerwiec 2020 01:42    |    Imieniny świętują: Kira, Bonifacy, Waleria
Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj117
mod_vvisit_counterWczoraj171
mod_vvisit_counterTen tydzień683
mod_vvisit_counterOstatni tydzień835
mod_vvisit_counterTen miesiąc547
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc5448
mod_vvisit_counterŁącznie wizyt1084106

Online: 1
Twoje IP: 18.204.227.117
,
Dzisiaj: Cze 04, 2020
Znajdź nas na Facebooku!