W bieżącym roku szkolnym nasze Gimnazjum bierze udział w cyklu wykładów

Przekraczamy granice wyobraźni

organizowanym przez  Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem uczestnictwa jest poznanie i zrozumienie tych elementów współczesnej wiedzy, które zmuszają do rewizji granic wyobraźni ukształtowanej przez praktykę życia codziennego, kulturę i szkolną wiedzę przyrodniczą - w tym podstawy fizyki.

 

Ze strony internetowej Wydziału dowiadujemy się, że:
- wykłady przeznaczone są dla uczniów i słuchaczy, którzy ukończyli przynajmniej szkołę podstawową.

- zagadnienia fizyczne wykładane będą w sposób popularno-naukowy.

- materiały będą udostępniane słuchaczom.

- po każdym wykładzie będzie istniała możliwość zadawania pytań, konsultacji grupowych lub indywidualnych.
- wykłady będą ilustrowane materiałami multimedialnymi i pokazami.
- wykłady nie ilustrowane pokazami związanymi z aktualnym wykładem będą uzupełnione ciekawymi pokazami innych tematów fizycznych.
- słuchaczami mogą być grupy uczniów zorganizowane przez nauczycieli lub osoby indywidualne.

Dla ogółu słuchaczy nie przewiduje się sprawdzania wiedzy. Osoby zainteresowane uzyskaniem potwierdzenia uczestnictwa muszą uczestniczyć przynajmniej w 75% wykładów. Można uzyskać potwierdzenie uczestnictwa z oceną. Poza uczestnictwem w wykładach warunkiem jest napisanie eseju na temat wybranego wykładu lub inne uzgodnione formy weryfikacji całości wiedzy.

Można uzyskać:
- Dyplom uczestnictwa (bez oceny) lub
- Dyplom ukończenia z oceną

Uzupełnieniem wykładów będzie konkurs:

WIEDZA SPOZA GRANIC WYOBRAŹNI.

Uczestnicy konkursu otrzymują dyplom. Autorzy przygotują referaty ilustrowane prezentacją multimedialną. Treść referatów powinna uwzględniać wiadomości z wykładów, które mogą być wzbogacone wskazaną literaturą. Tematy do wyboru:

1. Kwantowo mechaniczny model atomu
2. Teleportacja kwantowa

3. Światło nośnikiem informacji o kosmosie
4. Wirtualny wszechświat

Termin zgłoszeń w postaci krótkiego (do 4 stron maszynopisu) autoreferatu do 15 maja 2017

PROGRAM i TERMINY WYKŁADÓW
w roku szkolnym 2016 - 2017

5 października 2016   Tajemnice fal?

12 października 2016    Co "faluje" w świetle

26 października 2016    Światło jako fala

9 listopada 2016   To przecież pociski a nie fale

23 listopada 2016    Kwantowe bliźnięta nośnikiem informacji

30 listopada 2016    Tajemnice atomu

7 grudnia 2016   Kwantowo-mechaniczny model atomu

21 grudnia 2016   Wspaniałe zabezpieczenie naszego życia - Zorza polarna

4 stycznia 2017 Cząstki elementarne

11 stycznia 2017 W jaki sposób poznajemy kosmos

25 stycznia 2017 Dzieje kosmosu

1 marca 2017   Kosmos dla człowieka czyli Zasada antropiczna

8 marca 2017 Czy jest tylko jeden kosmos?

22 marca 2017   Rzeczywistość wirtualna

29 marca maja 2017 Metakosmologia

26 kwietnia 2017 Wycieczka do planetarium

24 maja 2017 Zakończenie konkursu, rozdanie dyplomów,
referaty laureatów konkursu i wykład kończący cykl

 

******

Kółko fotograficzne

prowadzący - pan Bogusław

Poniższe zdjęcia były ostatnim tematem zajęć na koła fotograficznego.
Kliknij w poniższy link, aby zobaczyć:

co można zrobić ze zdjęciem

image 2image 3image

******

Koło Przyrodników

Dnia szesnastego maja br. powołane zostało Koło Przyrodników Gimnazjum 51 w Poznaniu pod opieką studentów UAM w Poznaniu. Opiekunem stowarzyszenia  jest pani Joanna.  Obecnie Zarząd Koła stanowią:

- kierownik KP: Adrianna

- koordynator ds. zagadnień biologii środowiska:  Antoni

- koordynator ds. zagadnień biologii laboratoryjnej:  Aleksandra

Koło realizuje swoje zadania m.in. poprzez: projekty badawcze tj. opracowanie i kartowanie flory terenów należących do Gimnazjum 51; uprawę eksperymentalną roślin w gradiencie czynnika abiotycznego, prelekcje Członków KP podczas ich własnych spotkań, udział w spotkaniach wybranych Sekcji z Koła Naukowego Przyrodników UAM (najbliższe to Seminaria Sekcji Florystyczno-Geobotanicznej w dniu 20 maja o godz. 18.00, Collegium Biologicum), wyjazdy terenowe, wyjazdy do placówek badawczych (np. Wydział Biologii UAM) oraz organizację warsztatów i spotkań dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków (najbliższy temat do przygotowania to "Jezioro").

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z uczennicami klasy III A - Adrianną  bądź Aleksandrą . Wszystkich serdecznie zapraszamy

******

Klub Miłośników Filmu

Pomysł założenia Klubu Miłośników Filmu zrodził się z chęci zorganizowania dla uczniów naszego gimnazjum zajęć pozalekcyjnych, które miałyby nie tylko charakter edukacyjny, ale także wychowawczy. Spotkania klubu to doskonały sposób na to, aby nie tylko obejrzeć wartościowy film, ale także podzielić się refleksjami, spostrzeżeniami w formie dyskusji. W trakcie spotkań wyświetlane będą filmy o wysokich walorach artystycznych i poznawczych. Naszym celem jest pokazanie tych dokonań kinematografii, które odcisnęły niezatarte piętno na naszej kulturze, ale też takich, które wzruszają i pobudzają do refleksji młodego człowieka.

Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu.


******

Koło Robotyki

W grudniu rozpoczęły się systematyczne spotkania Koła Robotyki w naszej szkole. Posiadamy aktualnie dwa zestawy systemu Lego Mindstorm NXT 2.0. Ogranicza to nam liczbę uczestników do 6?9 osób. W grudniu w tych zajęciach brały udział trzy osoby które rozpoczęły budowę dwóch robotów. Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z zestawami i rozpoczęli budowę pierwszych, prostych układów z zastosowaniem silników oraz czujników koloru i ultradźwięków. Były to ich własne konstrukcje. Przebieg prac pokazują załączone zdjęcia.

Na drugich zajęciach uczniowie dokończyli budową swoich robotów i zaczęli je programować za pomącą języka obiektowego zawierającego gotowe algorytmy. W wyniku częstych prób dobierali parametry algorytmów związanych z prędkością ruchu, promieniem skrętu, czasem reakcji na bodziec dźwiękowy lub świetlny oraz wiele innych. W czasie trzech godzin pracy nasz pierwszy robot zaczął wykonywać nasze polecenia.

Podczas trzeciego spotkania uczniowie zaprogramowali kolejny układ. Po sprawdzeniu i dopracowaniu programu uwiecznili zachowanie ich układów nagrywając krótkie filmy pokazujące o potrafią ich pierwsze roboty. Następnie zaczęli budować dwa nowe układy: Adam zbudował prosty pojazd znajdujący przeszkodę i niszczący ją przez strzelanie kulkami. Drugi zespół Krzysiek i Adam zaczęli budować humanoida. Pojazd powstał i udało się go zaprogramować.

image 11image 12image 6

Koło miłośników gier liczbowych i słownych

opiekun koła - pan Wojciech

Zapraszamy chętnych na spotkania z grami sudoku, scrabble, rebusami, krzyżówkami. Szczególnie mile widziani są uczniowie klas szóstych szkół podstawowych. Spotkania w drugim semestrze odbywają się w środy o godzinie 14:30 dwa razy w miesiącu.

******

Kółko poetyckie

zajęcia odbywają się we wtorki o 15:30 (dwa razy w miesiącu)

Opiekun koła - p. Agnieszka

.

hpim0263hpim0266

mapa wykonana na podstawie wiersza W. Szymborskiej ?Utopia"

Zaproszeni do udziału w zajęciach są wszyscy, którzy mają ochotę spotkać się z poezją w nieco lżejszej formie niż na lekcjach języka polskiego. Podczas zajęć analizujemy wiersze, których nie poznajemy na lekcjach, rysujemy, bawimy się słowami. Podejmujemy także własne próby poetyckie, tworząc metafory, porównania i inne środki stylistyczne. Układamy wiersze, uzupełniając fragmenty utworów poetyckich, korzystając z ?rozsypanek wyrazowych? oraz własnych skojarzeń leksykalnych. Uczniowie klas szóstych są zawsze mile widziani!

Oto próby poetyckie naszych uczniów:


Podróżnik

Śpiewam o szorstkim dotyku nadziei

Może ja wyjdę wreszcie z tych kniei


Wdowiec

Marzę o słodkim smaku miłości

Choć po mej kochance zostały już kości


Zazdrośnik

Mówię o gorzkim smaku samotności

On ma dziewczynę, więc pękam z zazdrości


Mewa

Tęsknota za moją ukochaną

Trąca mnie już dzisiaj rano

Czy wciąż mnie kocha

Nie wiem, czy ona gdzieś w tym świecie jest

Ta jedyna biała mewa?
Galeria zdjęć
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
Imieniny
Dzisiaj jest: 18 Kwiecień 2021 18:41    |    Imieniny świętują: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj63
mod_vvisit_counterWczoraj92
mod_vvisit_counterTen tydzień571
mod_vvisit_counterOstatni tydzień1100
mod_vvisit_counterTen miesiąc2378
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc4613
mod_vvisit_counterŁącznie wizyt1135281

Online: 1
Twoje IP: 3.215.77.193
,
Dzisiaj: Kwi 18, 2021
Znajdź nas na Facebooku!